نا امیدی در تجارت

نا امیدی در تجارت امروز

جهت مشاوره رایگان شروع به کار با آرادبرندینگ عدد ۲ را به سامانه ۳۰۰۰۲۱۱۹ پیامک نمایید.

چرا انقدر دپرس هستید؟ چیکارتون هست؟ امروز با دو نفر جلسه داشتم برایم خیلی جالب بود دو نفرشان یک ذره ناراحت بودند، یک ذره ناامید بودند، یک چیزی تو مایه­های جواب نمی­دهد. اگر یادتان باشد همیشه گفتم ۹۷ بهترین سال اقتصاد ایران است. این حرف من از خام بودن من نیست، من هم در دل بازار هستم می­دانم که فروش­ها پایین آمده و بازار سنگین است پس چرا می­گویم که ۹۷ بهترین سال است؟ پارک خوبی می­روم؟ نه، اگر دقت بکنید همین ذهنیت شما در دل بازار هم رسوخ کرده، در جامعه رسوخ کرده، همه دارند نا امید می­شوند. شما مجموعه­هایی هستید که از طریق برند سازی­ اینترنتی دارید بالا می­آیید و هزینه­هاتون خیلی پایین­تر است نسبت به مجموعه­هایی که در بستر حقیقی هستند. آن­ها کارخانه دارند، نیرو دارند، استهلاک دارند، بیمه و فلان و فلان دارند، آن­ها خیلی هزینه­هایشان بالاتر است. می­گویند که دایناسورها زودتر منقرض می­شوند، پس آن­ها خیلی زود از بازی بیرون می­آیند. یک کمی سرمایه دارند می­گویند اگر تعطیل کنیم و سرمایه­مان را بخوریم بیشتر دوام می­آوریم تا این که بخواهیم کار را ادامه بدهیم. پس کم کم شروع می­کنند به جمع کردن.

چند روز پیش یک دوستی می­گفت حالا نمی­دانم آمارش رسمی است یا نه؟ می­گفت یک چیزی حول و حوش ۶۰۰ تا مجموعه تولیدی فرش و موکت در کاشان بود الان کمتر از ۵۰ تای آن­ها فعال هستند. شاید در کل، این شرایط برای کشور خوب نباشد ولی برای ما خوب است. چون وقتی همکاران ما، هم حوزه­های ما از بازی خارج می­شوند مشتری­ها که نابود نشدند، محصول که نابود نشده، برای سال­های بعد ما خیلی راحت می­توانیم با رقیب کمتر خیلی خوب خودمان را بالا بیاوریم و خیلی خوب رشد بکنیم.

پس ۹۷ و ۹۸ بهترین سال­های اقتصادی هستند. اولاً که ۹۷ در دو سه ماه آینده خیلی عالی می­شود، بازار این بسته بودنش را مجبور است که کنار بگذارد. بازار ایران مثل یک فنری شده که دارند سفت، سفت و سفت­ترش می­کنند و دارد جمع می­شود اما بلاخره یک جا در می­رود و بازار یک جا خودش را نشان می­دهد. پس اصلاً نگران نیستیم، هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد. الکی دارید نا امید
می­شوید الان بهترین موقع  است، به راحتی دارید پول در می­آورید. کار یک کمی سخت است من هم می­دانم ولی یک شرایط عالی است، همه دارند بیرون می­روند و فضا را برای شما باز می­کنند. بمانید و کارتان را بکنید و پولتان را در بیاورید.

انتخاب الگوی مناسب

واقعاً یک سری جملات برایم عجیب است. امروز دارم با طرف صحبت می­کنم می­گوید زنگ خور دارم، مشتری دارم، تأمینم نیست، تأمین کننده ندارم. این به هیچ عنوان نا امیدی ندارد. یک روز یکی از بچه­های آراد روبروی من نشست و گفت بعد از ۵، ۶ ماه میانگین درآمدم فقط ۱۸۰ هزار تومان است. در حالی که خیلی خوب هم کار می­کرد، با او صحبت کردم و فهمیدم که مشکلش فقط روی تأمین کننده است. دفعه بعد که او را دیدم پرسیدم که این ماه چقدر در آوردی؟ گفت: ۱۶ میلیون و هشتصد هزار تومان. فقط مشکل تأمین کننده­اش حل شده بود.

ما یک شرایط خیلی خوب، عالی و پول ­سازی داریم. ببینید کجای کارتان گیر کرده است؟ اگر گیرتان به بازار ربط دارد نگران نباشید بازار خودش را باز می­کند. اگر گیرتان جای دیگری است، مثلاً روی تأمین کننده، به جای نا امیدی، به جای شلنگ تخته انداختن، به جای لگد زدن الکی، بروید مشکل را حل کنید، بروید به راحتی پول در بیاورید نه با تغییر  حوزه و نه با هیچ چیز دیگری، قرار نیست برای شما اتفاقی بیفتد. همان حوزه­ای که هستید بمانید، بجنگید و پول در بیاورید. یادتان نرود این چیزی که الان به ذهن شما رسید که محصول عوض کنم، این بازار خوب نیست و هر چیز دیگری ماه­ها قبل به ذهن هم حوزه­ای­های شما رسیده، آن­ها بیرون رفتند و فضا باز شده، مشتری­ها که نابود نشدند از این فضای باز بهره ببرید و پول در بیاورید. واقعاً کسانی که در این ۲، ۳ ماه نا امید بشوند اشتباه بسیار بزرگی کرده­اند و شاید بتوانم بگویم احمقانه­ترین تصمیم زندگیشان را گرفتند.

شما که دوام آوردید، مشکلات بازار هم که تمام شد پس بمانید و پولتان را در بیاورید در یک فضای بکر، بدون رقیب و آینده­دار. به شما قول می­دهم بزرگترین برندهای ایران در ۵ سال آینده، در ۱۰ سال آینده، برندهایی هستند که در سال­های ۹۷ و ۹۸ پایه­ریزی شده­اند. این برندها موفق­ترین­ها هستند چون همه تازه­کارها نابود شدند و بیرون رفتند، قدیمی­ها سر جای خودشان هستند و شما حالا می­توانید وارد عرصه رقابت بشوید.

امیدوارم که دیگر کسی به من نگوید نا امید هستم.

برای ارتباط و دریافت مشاوره از استاد شعبانی می توانید با شماره ذیل تماس حاصل نمایید:

قائم مقام آراد

فایل صوتی توضیحات استاد شعبانی، قائم مقام گروه شرکت های آراد را می توانید در همین قسمت بشنوید.

درخواست مشاوره شروع کار

فرم ثبت نام مشاوره شروع کار
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *