,

سخنرانی ریاست آراد ۸ شهریور

بسم الله الرحمن الرحیم

عید غدیر خم را خدمت شما عزیزان و سروران تبریک عرض میکنم، امیدوارم خداوند به حق این روز عزیز همه ما را از نجات یافتگان این دنیا و آن دنیا قرار دهد.

صحبت ما در جلسات قبل درباره شاخصه های ثروتمند شدن بود و نکاتی را در این زمینه بیان کردیم. گفتیم آنچه که برای ثروتمند شدن مقدم است وجود راهنما است .شما تصور کنید شخصی می خواهد راهی را طی کند اما انتهای آن مسیر برایش مشخص نیست، نمی داند آخر این راه کجاست و به کجا می رود، حال دو حالت را برایش در نظر بگیرید:

حالتی که اصلا حرکت نکند و حالتی که بدون راهنما حرکت کند. اگراین شخص حرکت نکند به هیچ پیشرفتی نمی رسد و در همان نقطه ای که هست ساکن می ماند؛ اما اگر بدون راهنما حرکت کند یقینا طعمه خواهد شد.

شما شخصی که دارد حرکت میکند را در نظر بگیرید این فرد از دو حال خارج نیست، یا به موفقیت می رسد یا به موفقیت نمی رسد یا به انتهای مسیر می رسد یا به انتهای مسیر نمی رسد؛ اگر به هدف برسد (مثلا ما فرض میکنیم در طول مسیر حرکت، طعمه گرگ نشود، واژگون نشود و یا دزدان سر گردنه او را چپاول نکنند) و به سلامت به مقصد برسد ؛ آیا باز هم از سرزنش عقلا در امان می ماند؟ که چرا بدون راهنما پای در این مسیر گذاشتی؟ شما اگر فرزندتان در راهی بی خطر و بدون محافظ و راهنما برود حتی اگر سالم به خانه برسد سرزنشش می کنید.

موفق شدن در مسیر اقتصاد بدون استفاده از راهنما نتیجه اش شکست می باشد.

حالت دیگر این است که به موفقیت نمی رسد اگر به موفقیت نرسد توسط غارتگران چپاول می شود. این قاعده کلی را باید بدانید که اگر در هر قسمتی از زندگیتان خواستید حرکتی را انجام دهید بنگرید که آیا در آن مسیر راهنمای درستی دارید یا خیر؟ اگر راهنمای درستی نداشتید حرکت نکنید.

امیر الموئمنین میفرمایند: ” توقف از حرکت در مسیر شک بهتر است”.

شما فرض کنید به یک دو راهی رسیده اید و نمی دانید به کدام سمت باید بروید؟ صبر میکنید و آن قدر منتظر میمانید تا کسی بیاید و از او بپرسید راه درست از کدام سمت است. این است که امیر المومنین فرمود: ” بدبخت کسی که تلاش میکند و دورتر می شود”.

ما اگربر سر دو راهی بایستیم نهایتا بی حرکت مانده ایم اما اگر در راه اشتباه قدم بگذاریم از هدفمان دور تر هم خواهیم شد.

شما فرض کنید فضا تاریک است و همه در خواب غفلت به سر میبرند و ناگهان کسی بخواهد چراغ را روشن کند همه بلافاصله میگویند چراغ را خاموش کن.

پس به اینجا رسیده ایم که حرکت در مسیر بدون راهنما بسیار بدتر از توقف می باشد.

چون کسی که توقف کرده است ، به جایی نرسیده است وضرری هم نکرده است اما کسی که راهنمایی نداشته است و یا راهنمای آن بد بوده است طبیعتا نتیجه زحماتش بی حاصل می باشد و یا دچار خسارت می شود.

پس توصیه ای که به عزیزان دارم در هر مسئله ای مخصوصا در مسئله اقتصاد اگر راهنما ندارند حرکت نکنند، مسائل اقتصادی همانطور که سود دارند ممکن است ضرر های جبران ناپذیری را نیز به فرد وارد کنند. دقت کنید ساکن بودن بهتر از پای گذاشتن در مسیری بدون راهنما میباشد.

حرکت در یک راه بدون راهنما نه تنها بیچاره ات میکند بلکه مسائل بعد از آن گریبان فرد را خواهد گرفت ؛ فلسفه غدیر اینجا نمایان می شود مردمی که همه برخوردار از قدرت تفکر و درک بودند چه لزومی داشت که به پیامبر اکرم بگویند که فردی را بعد از خودت منصوب کن؟ (اشاره به آیه انی جاعل خلیفه فی الارض…)

اگر مخلوقات میتوانستند بدون راهنما مسیرشان را تشخیص دهند خداوند راهنمایی را نمی فرستاد .دلیل مشکلاتی که امروزه با آن دست بر گریبان می باشند عدم استفاده از راهنماهایی می باشد که خداوند برای ما فرستاده است.

این الحق؟درستی کجاست.

امام صادق علیه السلام می فرمایند:

خداوند هنگام آفرینش مخلوقات مقداری از حق و باطل در سرشت انسانها در هم آمیخت به طوری که جزخداوند کسی دیگری نتواند آنها را از هم جدا کند. سپس علم جدا سازی حق از باطل را به اهل بیتش آموخت تا ما حق را از باطل برای مردم جدا سازیم بنابراین هر کس از ما فاصله بگیرد اگر چیزی را حق بپندارد باطل است.

حادثه عید غدیر خم آنقدر بزرگ و عظمت داشت که خداوند برای جداسازی حق از باطل راهنماهایش را فرستاد اما مردم در جواب اینکار خداوند خود را از آن نعمت خداوند محروم کرده و گفتند ما درک و شعور داریم و مسائل را به صورت شورایی حل میکنیم و  احتیاجی به راهنما نداریم. فکر کنید علی را کنار بگذارید و بخواهید حق را از باطل جدا کنید که محال است و آن شد باعث این همه سال گمراهی تا ان شالله حضرت مهدی عج تشریف بیاورند و حق را از باطل جدا سازند این است که میبینید هرکسی از راه می رسد میگوید راه من درست است در حالی که غلط است و تا آنجا پیش می رود که که همه نا امید شوند و به اشتباه خود اعتراف و از خداوند بخواهند کسی را برای اصلاح امور و راهنمایی آنها بفرستد..

حال راهنمای درست یا کلام حق به چه معناست ؟ اینگونه است که پیامبراکرم (ص) فرمودند:“علی مع الحق و الحق مع علی” .

شما یا صحبت های من را قبول می کنید و تغییر می کنید و یا انکار می کنید. نتیجه ی شکستهای ما حاصل سرپیچی از راهنمایان خداوند و پیروی از عقل و دانش ناقص خودمان می باشد.

حال به خودتان و زندگیتان فکر کنید اگر میخواهید در پی راه درست باشید با عقل خودتان و راهنمایی دوستانتان نمیتوانید قدم در راه درست بگذارید.

امام صادق (ع) می فرمایند:” اگر انس و جن با هم جمع شوند و تمام عقلشان را روی هم بگذارند در حالی که امامی از سمت خداوند نداشته باشند به مثقالی از حق نمی رسند”. یعنی اگر همه مردم با هم جمع شوند و عقلشان را روی هم بگذارند و بخواهند راه درست تربیت فرزند یا اقتصاد و یا هر دوی آنها را پیدا کنند تا زمانی که از راهنمای خداوند استفاده نکنند به هیچ نتیجه ای نخواهند رسید.

ثروتمند شدن حقیقی با ثروتمند شدن از هر راهی تفاوت دارد.

اگر شما راهنمای درستی را پیدا نکنید و یا اینکه از راهنمایی افراد دروغین دوری کنید مطمئنا می توانید امید داشته باشید که اگر سودی نمی کنید ضرری هم متوجه شما نخواهد بود.

در رابطه با تجارت اولین نکته ای که بارها گفته ایم و مردم در آن مشکل دارند انتخاب شغل است، اصلا دقت نکرده ایم که راهنماهای ما چه می گویند .

پیامبراکرم و امام صادق(ع) درباره انتخاب شغل چه می فرمایند؟ جالب است بدانید امام صادق(ع) و امام رضا (ع) انتخاب محصول را نیز به ما یاد داده اند.

اینکه مشروب بخوری و توبه کنی بهتر است تا کتاب کسی را بخوانی که خداوند قبولش ندارد، اینکه زنا کار باشی ودزدی کنی بهتر است تا از کسی که خداوند لعنتش کرده است پیروی کنی ؟ در حالت اول خودت را بیچاره کردی اما در حالت دوم راه هدایت را خاموش کرده ای و باعث شدی راه اصلی دیده نشود.زمانی که پیامبراکرم (ص) سخن میگفتند کوردلان با صحبت کردن خود نمی گذاشتند صدای حق به مردم برسد.

امام صادق(ع) فرمودند:” خداوند لعنت کند ابوحنیفه را اگر لال می شد مردم به سمت ما می آمدند”.

کوردلان با چاپ کتاب ها و … باعث شدند تا مردم راه خیر را از راه شر پیدا نکنند.

خداوند گفت:” من اهل بیت را قرار دادم تا برای شما مایه هدایت باشند.

تا زمانی که مدعیان دروغین درستی مسیر را نشناسید تلاش شما فایده ای ندارد و آنچه که درست است نظریات امامی است که از طرف خداوند تعیین شده است و تا زمانی که این مختصات ذهنی خودتان را با راهنمایان خداوند هماهنگ نکنید به هیچ نتیجه ای نخواهید رسید و تلاش شما مثمر ثمر نخواهد بود.

خداوند می فرماید:”در زمین جستجو کنید تا ببینید سرنوشت کسانی که با عقل خودشان در راههای دروغین قدم گذاشتند چه شده است نتیجه دور شدن از راهنماهای الهی این شد که خداوند امامش را از ما گرفت و گفت آیا نگران نیستید که خداوند آّبی را که از آسمان بر شما نازل کرده است بردارد؟

امام رضا علیه السلام فرمود:” تا زمانی غیبت ادامه پیدا می کند که همه با عقل خودشان حرکت می کنند و امام زمان خودشان می شوند “.

روزی فراخواهد رسید که اجبارا یا اختیارا تسلیم میشوی! پس اگر راهنمایی را پیدا نکردید قدم در راه نگذارید زیرا باعث به وجود آمدن مشکلات بعدی برای شما خواهد شد.

کوردلان به بهترین انسان ها رحم نکردند و وقتی به نتیجه دلخواهشان رسیدند تنهایت می گذارند.

این آیه در روز غدیر بر پیغمبر نازل شد که می فرماید:” امروز دین بر شما تکمیل شد پس هر کس بخواهد چیزی بر آن اضافه کند گمراه است”.

اَلْیوْمَ أَکمَلْتُ لَکمْ دینَکمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَیکُمْ نِعْمَتی وَ رَضیتُ لَکُمُ الْإِسْلامَ دیناً

امروزه میگویند مردم در صف های استخدام بروند. بررسی ها نشان میدهد در هزاران سال پیش که هیچگونه استخدامی وجود نداشت هر کسی که هوشش بالاتر بود کسب و کار و تجارتی را برای خودش راه می انداخت و رئیس و مرئوس خودش بود.

امام صادق(ع) فرمود:” شیعیان ما بغیر از تجارت به کاری دست نزنند چون شانشان پایین می آید و خداوند روزی را بر اینها میبندد”. امروزه با اینکه همه مردم این توصیه امام صادق (ع) را میدانند اما باز هم از آن تبعیت نمی کنند و مسئولیت عواقب کارهایشان با خودشان می باشد.راه های خدا روشن است .

امیر المومنین در بازار هر روز صبح راه می رفت  و شلاقی بدستش بود و می فرمود کم نفروشید و در تجارت هایتان حتی به راست سوگند نخورید به وعده هایتان عمل کنید ایشان همچنین  فرمود وقتی صبح میخواهید تجارتتان را آغاز کنید با نام خدا شروع کنید؛ من در اینجا میخواهم رمزی را به شما بگویم هروقت تلفن شما  زنگ خورد بسم الله الرحمن الرحیم بگویید و صلوات بفرستید بعد جواب دهید این کار  دو ثانیه طول خواهد کشید اما اثرات مثبت و افزایش روزی و برکت آن را در زندگیتان خواهید دید اما اگر از راهی که خداوند و رسولش گفته اند دوری کردید مسئولیت عواقب آن با خودتان می باشد.

امام رضا علیه السلام فرمود:” اگر کسی کارمند کسی دیگری شد و دعا کرد خدا روزی اش را زیاد کند اما خدا روزی اش را زیاد نکرد جز خودش کسی را ملامت نکند زیرا الان تو کارمند شخص دیگری هستی دعا میکنی خدایا روزی مرا زیاد کن خب خداوند چگونه روزی تو را زیاد کند؟ باید پول آن اقا را بیشتر کند تا پول تو بیشتر شود خداوند نمی خواهد روزی آن فرد زیاد شود پس روزی تو هم زیاد نمی شود.

تو حقوق بگیر جایی هستی و خداوند نمیخواهد آن ساختار رشد کند و می خواهد آن کسب و کار را نابود کند و تا زمانی که کسب و کار و تجارت خودت را نداشته باشی خداوند روزی تو را افزایش نخواهد داد. خداوند می فرماید اگر میخواهید کارمند کسی شوید کارمند فرد مومن شوید تا خداوند روزی اش را گسترش دهد. اینها بخشی از آن دلایلی است که افرادی که تلاششان به ثمر ننشسته است برای من بازگو میکنند. در پاسخ به این افراد باید بگویم اینها نتایج راه غلطی میباشد که انتخاب کرده اید. دوستان انتخاب صحیح راهنما اصلی ترین تصمیم زندگی هر کسی می باشد چون مقدمه هر تلاش و نتایج آن وابسته به آن انتخاب می باشد. وجود همراهی که با شما باشد در یک جاده بهتر است ولی داشتن ماشین صرفا شرط نیست تنقلات خوردن در راه شرط اصلی نیست اما وجود راهنما شرط است شما در یک جاده حتما به یک راهنما نیاز دارید.اگر کسی از کرمان بدون دانستن مکان ما موقعیت ما را پیدا کند و به اینجا بیاید با اینکه مکان ما را به درستی انتخاب کرده است اما کار احمقانه ای کرده است.

همه بروند در گوشه ای ببینند کسی این حرف را زد راست است یا دروغ!یاعلی میخوایم امتحان کنیم.

شخصی خدمت امام صادق علیه السلام آمد و گفت اگر زمانی رسید که دسترسی ما به شما قطع شد چه کاری انجام دهیم ؟ امام صادق علیه السلام فرمودند:” سوالت را بنویس و به آب بنداز” شخص گفت اگر ننویسم شما پاسخ نمی دهید حضرت فرمود ما میخواهیم خودت سوالت یادت نرود وگرنه ما از درون سینه تو نیز آگاهیم.

شخص یهودی به محضر حضرت امیر المومنین رسید و گفت من ده سوال آماده کرده ام و اگر شما به این ده سوال جواب دادید من یقین میکنم شما فرستاده خدایید هنگامی که شروع به پرسیدن سوالاتش کرد امام حسن علیه السلام  فرمود:” سوال اولت این است و جوابش این است و دومین سوالت این است و پاسخش این است و الی آخر”!دلیل بدبختی و مشکلات ما رها کردن اهل بیت و قدم گذاشتن در مسیر باطل می باشد! تازمانیکه درب اشتباهی را میزنیدمطمئنا امیر المومنین جواب شما را نخواهد داد تا متوجه شوید در خانه ای که زده اید خالی است.

خدایا نصیب و بهره ای از تمام جلساتی که در تمام جهان  و در تمام آسمان ها برپا میشود به مجلس ما هم برسان با ذکر صلوات بر محمد و آل محمد

فایل صوتی جلسه سخنرانی