, , , , ,

بهترین روش بازاریابی

من فرزانه چراغی مشاور تجاری آرادبرندینگ هستم.

برای مشاوره رایگان با آراد برندینگ عدد ۲ را به ۰۹۱۲۰۰۴۸۰۷۲ ارسال نمایید.

مشتری مهم‌تر است یا تأمین‌کننده؟ مشتری مهم‌تر است، پس چندان در مورد تأمین‌کننده به خودتان سخت نگیرید؛ چون پیدا کردن آن کار سختی نیست.

سمینار صادراتی گروه شرکت های آراد

برای پیدا کردن مشتری، دو روش مدرن و سنتی وجود دارد.
وجه تمایز روش مدرن و سنتی در چیست؟ هر روشی که در اینترنت باشد، مدرن است و هر چیزی بیرون از اینترنت باشد، سنتی است.

بازاریابی سنتی

بازاریابی حضوری و تلفنی، تبلیغات تلویزیونی، بیلبورد، روزنامه، جراید، نمایشگاه و تراکت از روش‌های سنتی هستند.

نکته اول: اگر روش‌های سنتی را بررسی کنید، می‌بینید تعداد فعالان آن بسیار زیاد است.
همه شرکت‌ها با بازاریابی حضوری و تلفنی کار می‌کنند، هر شرکتی که مقداری پول داشته باشد، تبلیغات تلویزیونی، بیلبوردی و روزنا‌مه‌ای انجام می‌دهد و در نمایشگاه‌ها حضور پیدا می‌کند.

نکته دوم: امروز تأثیر بازاریابی حضوری و تلفنی چقدر است؟ زمانی می‌شد با تلفن به مردم کپسول آتش‌نشانی فروخت تا در ماشین خود بگذارند.
اگر الان خانمی به شما زنگ بزند و بگوید: سلام، وقت شما به خیر، فوری می‌گویید بازاریاب است. آیا الان می‌شود چیزی را با تلفن فروخت؟ آخرین باری که تلفنی چیزی را به شما فروختند، چه زمانی بود؟ در سال‌های ۸۲، ۸۳ می‌شد تلفنی فروخت، تا سال ۹۰ هم امکان داشت، اما الان ممکن نیست.
آن‌قدر به شما زنگ زدند که گوش‌هایتان پر است.
تبلیغات تلویزیونی گران است، اما چقدر تأثیر دارد؟ در راه که می‌آمدید، چه بیلبوردهایی دیدید؟ مثلا در یک بیلبورد عکس خواننده کنسرت را می‌گذارند، شما در سه ثانیه می‌فهمید در برج میلاد کنسرت رضا بهرام برگزار می‌شود، تمام شد.
بیلبوردها به نمای شهر تبدیل شده‌اند و دیگر دیده نمی‌شوند.
همیشه از کسانی که از تهران به قم می‌آیند، می‌پرسم: از برند ساج‌آسا چه تبلیغاتی دیدید؟ با اینکه دو بیلبورد دارد، تا به امروز هیچ کس را ندیدم که این برند را بشناسد. دو بیلبورد در جاده دارند و برای این دو بیلبورد ماهیانه بیست تا سی میلیون تومان پول می‌دهند، ولی کسی آن‌ها را نمی‌بیند.
خوبی روش‌های بازاریابی سنتی این است که بزرگان اقتصاد ایران هنوز در این بخش کار می‌کنند، هنوز همه آن‌ها اینجا هستند و همین‌جا با یکدیگر رقابت می‌کنند.

شبکه های اجتماعی گروه شرکت های آراد

بازاریابی موفق در ایران

اگر می‌خواهید تجارت کنید و مشتری داشته باشید، اصلا به سراغ روش‌های سنتی نروید. چرا اینترنت بهترین مسیر است؟ چرا روش‌های سنتی به درد نمی‌خورند و روش‌های مدرن بهتر هستند؟

دلیل اول: بر خلاف روش‌های سنتی که روز به روز قدرت آن کم می‌شود و اثرگذاری تلویزیون و بیلبوردها روز به روز ضعیف‌تر می‌شود، اینترنت روز به روز قوی‌تر می‌شود.

دلیل دوم -که برای تجار مهم است-: بزرگان تجارت امروزِ ایران هیچ اعتقادی به روش‌های مدرن ندارند. شما بگویید کدام‌یک از برندهای ایرانی مثل کاله، میهن، تبرک، زشک، اویلا و فامیلا در اینترنت کاری انجام می‌دهند؟

پس به دو دلیلی که ذکر شد، اینترنت برای شما که تازه می‌خواهید تجارت را به‌عنوان یک شغل انتخاب کنید، بهترین مسیر است.
اگر اینترنت را انتخاب کنید، از مسیری رفتید که هم روز به روز قو‌ی‌تر می‌شود، هم در آن رقیبی ندارید و در فضای بکری کار می‌کنید.

من مهشید خاکی مشاور تجاری آرادبرندینگ هستم.

برای مشاوره رایگان با آراد برندینگ عدد ۲ را به ۰۹۱۲۰۱۴۴۱۰۹ ارسال نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *