بررسی حوزه صادرات پوشاک در ایران

جهت مشاوره رایگان شروع به کار با آرادبرندینگ عدد ۲ را به سامانه ۳۰۰۰۲۱۱۹ پیامک نمایید.

توان صادرات پوشاک

دراین فایل می‌خواهم درباره کسب و کارهایی با شما صحبت کنم که جنبه صادراتی بسیار خوبی دارند.

بارها می‌خواهید وارد کسب و کاری شوید و این سوال برایتان پیش می‌آید که آیا این حوزه توان صادرات دارد یا نه؟ بارها پیش می‌آید که تصور می‌کنید حوزه‌ای خوب است، اما در واقع در تجارت خوب نیست. در مواردی هم به نظر می‌رسد بد است یا حتی به آن‌ها فکر نکرده‌اید، اما مزایای صادراتی و تجاری بسیار خوبی دارند.

من سرمایه‌گذار هستم و به دنبال یک مدل خوب برای تجارت و سرمایه‌گذاری هستم. می‌خواهم فراتر از عوام مردم به قضیه نگاه کنم. خیلی وقت‌ها اگر دیدگاه عامیانه و ساده‌انگارانه‌ای به موضوعات و محصولات و خدامت داشته باشیم، نمی‌توانیم موفقیت‌های خوبی به دست آوریم. واقعیت این است که اکثر مردم دیدگاه‌های اشتباهی دارند و این اشتباهات باعث و عامل آن می‌شود که نتوانند به موفقیت‌های خوبی برسند. اما افرادی که دیدگاه خوب و ممتازی دارند (دیدگاهشان در سطح و بینش بالاتری است و چیزهایی را می‌بینند که دیگران نمی‌بینند) به موفقیت دست می‌یابند.

تکنیک های صادرات پوشاک

من تاجرها و افراد مختلفی کار کرده‌ام و شغل‌های مختلف را دیده‌ام. ما در برنامه‌هایی که جمعه‌ها در تهران و سه‌شنبه‌ها در مشهد داریم، به طور تخصصی به تکنیک‌های صادرات می‌پردازیم. بارها دوستانی پیش من آمده‌اند و گفته‌اند که حرف‌های شما تکراری است و اکثر جاهای دیگر هم همین‌ها را می‌گویند که باید زبان انگلیسی بلد باشید، باید فلان کار را بکنید، باید حساب خارجی داشته باشید و غیره. جالب این است که دوستانی که این حرف را می‌زنند، درست به حرف‌های من گوش نکرده‌اند و متوجه نیستند که من به این‌ها اعتقادی ندارم. نه به زبان انگلیسی نیاز است، نه لزومی دارد که حساب خارجی داشته باشید و خیلی چیزهای دیگر که مردم عوام و متأسفانه گاهی مردم خواص هم اشتباها به آن فکر می‌کنند. به خاطر همین برداشت‌های غلط است که صنعت و اقتصاد ما متوقف شده است. اگر چیزی متوقف شده یا جلوی آن گرفته شده است به خاطر فکرهای اشتباه است. اگر خوب پیشرفت می‌کند باید بدانیم راهش درست بوده که خوب پیشرفت می‌کرده است. ما در اینجا سعی می‌کنیم که حرف‌های ممتاز را برای شما بگوییم. حرف‌هایی که به خروجی‌های متمایزی نائل شود.

من چندین حوزه کاری را به دوستان معرفی کرده‌ام و گفته‌ام که حوزه‌های بسیار خوبی با ظرفیت بسیار بالا هستند. البته خیلی نمی‌خواهم به اعداد و ارقام آن بپردازم چون بسیار بزرگ است و در بیان نمی‌گنجد. این کالاها چند برابر صادرات نفت ایران درآمد دارد و توانمندی و استعداد فراوانی دارد. عدد واردات آن‌ها در بعضی کشورها از میزان صادرات نفت ما هم بالاتر است، آن هم فقط در بعضی کشورها؛ در کل دنیا که عدد بسیار بزرگ است.

شبکه های اجتماعی گروه شرکت های آراد

سهم ما در بازار صادرات چقدر است؟

مثلا کالاهایی به نام پیراهن‌های پلیوربافت، یقه‌دار، جلیقه‌های بافت و کش‌باف‌ها و قلاب‌باف‌ها و امثال این‌ها را داریم که از جنس پشم، پنبه، الیاف مصنوعی، الیاف نساجی و غیره هستند. تنها این یک قلم کالا در صنعت پوشاک در دنیا ۵۷ میلیارد دلار معامله دارد. حجم واردات و صادرات این کالا در دنیا ۵۷ میلیارد دلار است. سراغ شلوار، پیراهن مردانه، مانتو و هر چیز دیگری که در صنعت نساجی فکر می‌کنید بروید، اعداد بسیار سرسام‌آوری دارند. ۵۷ میلیارد دلار اندازه نفت کل مملکت ما است. حجم صادرات نفت کشور ما، به عنوان یکی از بزرگترین کشورهای صادرکننده نفتی، ۶۰ میلیارد دلار است. حجم واردات و صادرات بعضی کشورها در دنیا اندازه همین نفت ما است. اینقدر صنعت بزرگی است. اما سهم ما در این بازار چقدر است؟ واقعا تصور ما از داشتن سهم در این بازار چیست؟ ما هیچ سهم و جایگاهی در این بازار نداریم. ما به عنوان کشوری که باید در بازار سهمی برای خود داشته باشیم، هیچ سهمی نداریم و وارد این بازار نشده‌ایم. اگرچه ما می‌توانیم در این حوزه در بازار جهانی به مراتب بالاتر و بهتر از هر کالای دیگری کار کنیم و سهمیه بگیریم. علت‌های آن را برایتان می‌گویم.

صادرات در زمینه پلیوربافت

کل صادرات ما در زمینه پلیوربافت ۴۲ میلیون دلار است و آن هم به خاطر شرایط کشورهای همسایه‌ای است که با آن‌ها کار می‌کنیم. چرا اینقدر پایین است و فرصت‌های ما بسیار کم است؟ آن هم در بازاری که فقط یک لباس بافتنی آن (مدل‌های یقه‌اسکی، پلیوری و امثال این‌ها) ۵۷ میلیارد دلار بوده است، طبق آمار گمرک ایران، حجم صادرات ما عددی معادل ۴۲ میلیون دلار (تقریبا ۲۶۵۹ تن از نظر وزنی) بوده است. این وضعیت کشور ما در سال ۲۰۱۸ است. رتبه بسیار پایینی داریم و عدد سهم ما اصلا جای بحث ندارد. پس ما داریم خودمان را از یک بازار چند صد میلیون دلاری دور می‌کنیم.

تفاوت پوشاک و صنعت کفش ما با بازارهای دیگر

تفاوت پوشاک و صنعت کفش ما با بازارهای دیگر در این است که اکثر مواد اولیه آن‌ها در ایران وجود دارد و این مزیت بسیار خوبی است. دوم اینکه آن مغزافزار و انسان‌هایی که دارند بابت این کار فعالیت می‌کنند را هم در ایران داریم. هزینه بسیار پایینی هم دارد. هیچ جای دنیا نمی‌توانید کارگری به این ارزانی و با این کیفیت کار پیدا کنید، اما در ایران وجود دارند. این تنوع خوبی ایجاد می‌کند. ما زیاد ماشینی و صنعتی نشده‌ایم، اما این اتفاق طی زمان برای مجموعه‌هایی که وارد این پروسه بشوند ایجاد می‌شود. کسی که وارد این پروسه شود و ماهانه ۲۰۰ کانتینر صادرات داشته باشد، دیگر مشکلی ندارد که بخواهد صنعتی شود یا نه و خواه‌ناخواه صنعتی می‌شود. خواه‌ناخواه ابزار و تجهیزات می‌گیرد و انبوه تولید می‌کند. مهم نیست که در این صنعت تولیدکننده‌ باشم یا نه، مهم این است که وارد آن شوم. مزیت این صنعت و صنعت‌های دیگر در این است که به راحتی در شبکه‌های اجتماعی هم می‌توانند فعالیت کنند. ما در این زمینه کار نکرده‌ایم و واقعا از قافله عقب مانده‌ایم.

صنعت پوشاک ما (اعم از مردانه، زنانه، بچگانه) بسیار جای رشد دارد. اگر شما می‌خواهید حوزه بسیار خوبی را انتخاب کنید، بدانید که یکی از بهترین حوزه‌ها پوشاک است. آن هم به خاطر حجم تراکنش بسیار بالای آن است. اگر در این صنعت کار کنید، می‌توانید کالایی که در ایران تولید می‌کنید را، با توجه به تنوع، مدل و بحث‌های کیفی، تا دو برابر قیمت تمام‌شده داخلی بفروشید. یعنی سود ۱۰۰ دارید. اگر شما مشتری خود را راضی کنید و تا ۵۰ درصد پیش‌پرداخت بگیرید، درواقع عین پول خود را دریافت کرده‌اید. مزیت دیگر آن این است که ایرانی‌ها در این زمینه کاری نکرده‌اند. ما واقعا در زمینه برندینگ و فروش خارجی کاری نکرده‌ایم. عدد و رقم آن آنقدری نیست که بگوییم یک مجموعه بزرگ هستم. پس باید حتما به صورت حرفه‌ای و خاص‌تر در این زمینه کار کنیم. این حوزه تبلیغات سنگین‌تر و مدل رفتاری متفاوت‌تری می‌طلبد تا بتوانیم خروجی‌های بهتری به دست آوریم. امیدوارم این حوزه برای کسانی که می‌خواهند وارد آن شوند خوب باشد.

در انتها یک نکته برای شروع کار و انتخاب محصول بگویم. اگر می‌خواهید در بازار داخلی کار کنید، بدانید که حوزه‌های بسیار خوبی دارید. چون متقاضی بسیار خوبی دارد. حتی تک‌فروشی آن هم دارد در بازار داخلی مرسوم می‌شود. اگرچه ما دنبال تک‌فروشی نیستیم. صنعت بسیار خوبی در بازار داخلی محسوب می‌شود، به شرط آنکه خوب روی آن کار شود. مشتری و متقاضی و زنگ‌خور بسیار زیادی دارد و تقریبا از تمام حوزه‌ها بیشتر است.

در صنعت خارجی آن هم همینطور است و بسیار جای رشد دارد. هر کسی که این فعالیت را شروع کند، به او قول می‌دهم که ظرف چند سال جزو برندهای مطرح ایران و تک برندهایی باشد که دارد در ایران فعالیت می‌کند. شاخص شود و به راحتی بتواند با شاخصه‌های مختلف کمی و کیفی و پارامترهای فرهنگی، کالای خود را در دنیا عرضه کند و به فروش رساند.

اگر بخواهید در بازار داخلی کار کنید، حداقل ۷-۶ میلیون تومان هزینه تبلیغات است. اگر بخواهید براساس روش‌های ما در بازارهای خارجی کار کنید، باید حداقل ۷۰-۶۰ میلیون تومان به عنوان هزینه تبلیغات در نظر بگیرید. اما خیلی زود بازده است. مشتری‌ها خیلی زود به شما سفارش می‌دهند و راحت کار می‌کنند چون فرستادن نمونه خیلی آسان است. موانعی که در بسیاری از کالاها وجود دارد، فرستادن سمپل است که نمی‌توانیم به راحتی این کار را انجام دهیم و راحت معامله کنیم.

نقش طراحی و مدلینگ در پوشاک

با توجه به اینکه طراحی و مدلینگ در این محصول نقش دارد و علاوه بر پارامترهای کیفی سلیقه شما در این صنعت مطرح است، این خلاقیت و تصورات فکری ما مدل‌های متفاوتی ایجاد می‌کند و مزیت به شمار می‌رود. ببینید اگر کالایی غذایی باشد و صرفا پایه اساسی قیمت در آن مطرح باشد، همه چیز مشخص است. کمتر و بیشتر آن به پارامترهای بسته‌بندی بستگی دارد، اما اساسا قیمت خود کالا مشخص است. اگر بخواهید یک ماده معدنی بخرید، آنالیز و قیمت جهانی آن مشخص است. اما این کالا در طی زمان ارزش افزوده دارد. یعنی اگر برند شوید، هویت پیدا کنید، اعتبار کسب کنید و طبق برنامه‌هایی که ما می‌گوییم به راحتی پیش بروید در چند سال آینده کالای شما تنها به خاطر برندتان ارزش پیدا می‌کند. خیلی راحت می‌شود در این زمینه کار کرد.

تجربه‌ها نشان داده است که در برندسازی‌های قدیم شاید ۳۰ سال طول می‌کشیده است تا یک برند ایجاد شود، اما از ۲۰ سال گذشته تا الان این فرآیند کوتاه شده است. از وقتی که اینترنت آمد به ۱۵ سال رسید، بعد هشت سال شد و الان در کمتر از سه سال می‌توانید یک برند شوید. می‌توان کالایی را که مردم هیچ انسی با آن ندارند را به دنیا عرضه کرد. صنعت مد و پوشاک دنیای امروز با فرآیندهای بسیار ناهنجاری همراه است و نوع تفکر و تمدن فکری ما خیلی کمک می‌کند که مدل خود را مطرح کنیم و این ناهنجاری‌ها را به سمت مدل‌های کاملا جدید ببریم.

عرضه کالا

به شخصه طرح‌ها و طراح‌های ایرانی زیادی می‌شناسم که واقعا نمونه کارهای شاخصی دارند، اما در دنیا عرضه نکرده‌اند و به همین دلیل فرصت‌های کاری نداشتند. عرضه کنید و بدانید که خیلی خوب می‌توانید مشتری بگیرید. با توجه به اینکه طراح از محیط اطراف خود الهام می‌گیرید، تنوع و تمدن فکری ما بسیار شاخص است. ما هم به شما کمک می‌کنیم. صنعت بسیار خوبی است و یک دنیا حرف دارد. در هر زمینه که کار کنید حرف زیادی برای گفتن وجود دارد. کفش هم حتی جزو همین گرایش‌ها است و می‌توانید از آن استفاده کنید.

 کمترین زمان ، بیشترین سود

امیدوارم دوستانی که می‌خواهند در این زمینه کار کنند، با یک دیدگاه وسیع و چشم‌انداز بزرگ وارد این کار شوند. سرمایه‌ای که در این کار می‌گذارید اگر چند ده برابر نشود، در کمترین زمان بیشترین سود را ایجاد می‌کند. اغراق نیست اگر بگویم آنچه در این صنعت می‌گذارید طی ده سال هزار برابر می‌کند و اسم شما چند صد برابر اعتبار پیدا می‌کند و خروجی می‌گیرید. کسانی که کار می‌کنند و مداوم در آن رشد می‌کنند، باز هم فرصت‌های جدیدی به دست می‌آورند و مفاهیمی جدیدی از کار را پیدا می‌کنند.

مباحث تحریم‌ در صنعت پوشاک

در صنعت پوشاک خیلی از مباحث تحریم‌ها برای ما مطرح نیست. در تحریم‌ها گفته شده که شرکت‌های بسیار بزرگ ما به خاطر خرید این کالا مورد تحریم قرار بگیرند. اما هفت میلیارد انسان در دنیا وجود دارد که خیلی توجهی به این مسائل ندارند و شاخص‌های خرید آن‌ها مملو از پارامترهای بی‌ربط و پراکنده‌ای است که کسی نمی‌تواند آن‌ها را رصد کند. شاید بعد درباره این رصدها بیشتر صحبت کردم، اما اساسا کسی که در این صنعت کار می‌کند خیلی راحت پیش می‌رود. یک مثال بزنم. دوستی در حوزه یکی از محصولات پوشاک کار می‌کرد. تقریبا ظرف یکی دو ماه اولین مشتری خود را پیدا کرد و مشتری او از کشوری مانند مصر بود. می‌دانید که مصر خیلی ارتباط خوبی با ایران ندارد، اما مشتری سریع درخواست داد بدون اینکه نگاه کند کدام کشور تولیدکننده است. گفت من می‌خواهم بخرم، ۲۰۰-۱۰۰ برای من نمونه بفرستید. ما هم موانع آن را برطرف کردیم. به لطف خدا خیلی از این موانع برطرف شده است و داریم بحث‌های مالی را سازمان‌دهی می‌کنیم تا کسانی که می‌خواهند این کار را بکنند با مانعی روبرو نشوند.

همانطور که گفتیم ما در آراد به دنبال این هستیم که شما را مانند یک خانواده حمایت کنیم و تمام موانع کارتان را قدم‌به‌قدم از بین ببریم و کاری کنیم که به آسانی کار خود را توسعه دهید و تجارتتان را پیش ببرید. کسانی که می‌خواهند شروع به کار کنند به آیدی من پیام بدهند تا آن‌ها را راهنمایی کنم.

برای ارتباط و دریافت مشاوره از استاد نظام پرور می توانید با شماره ذیل تماس حاصل نمایید:

مشاور تجاری و برندسازی

فایل صوتی مهندس نظام پرور را را می توانید در همین قسمت بشنوید.

درخواست مشاوره شروع کار

فرم ثبت نام مشاوره شروع کار
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *